Veda a výskum

Prestížne ocenenie za najlepšiu prednášku na CIRSE 2022

Z kongresu CIRSE 2022, ktorý sa konal v španielskej Barcelone, si kolektív autorov z Rádiologickej kliniky JLF a UNM odniesol ocenenie Best scientific paper award.

Sme súčasťou siete zdravotníckych zariadení podporujúcich klinický výskum

SLOVACRIN (Slovak Clinical Research Infrastructure Network) je medicínska výskumná infraštruktúra, ktorá podporuje a realizuje akademický klinický výskum v Slovenskej republike. Aktuálne je do SLOVACRIN-u zapojených 23 inštitúcií ako sú univerzitné a fakultné nemocnice, vrátane Univerzitnej nemocnice Martin.

Výstavba Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia

Biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia sa bude ako vedecko-výskumné pracovisko Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine zameriavať na odber a archiváciu biologických vzoriek. Na digitalizáciu údajov bude využívať automatizované moderné technológie.

MEDasistent - virtuálne covid oddelenie pomáha v boji s pandémiou

Je možné bezpečne vyliečiť vybraných pacientov s covid pneumóniou v pohodlí domova? Digitalizácia medicíny už pomáha aj v boji proti pandémii. Univerzitná nemocnica v Martine toto riešenie otestovala a má sľubné výsledky. Ide o aplikáciu s názvom MEDasistent. 

Nová operačná liečba karcinómu rekta znižuje potrebu vývodu na čreve prof. MUDr. Alexander Ferko, CSc

Na Chirurgickej klinike a transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice v Martine vyvrcholila skoro 10 ročná výskumná snaha kolektívu vedená prof. MUDr. Alexandrom Ferkom, CSc. Výskum bol zameraný na nový operačný postup, ktorý by dokázal zabrániť výskytu závažnej komplikácie a eliminoval by potrebu vývodu na čreve. 

Testy zamestnancov UNM skúmali vedci z Jesseniovej lekárskej fakulty Testy zamestnancov UNM

Univerzitná nemocnica Martin zorganizovala plošné pretestovanie svojich zamestnancov. Zdravotnícky aj nezdravotnícky personál sa v rámci neho mohol dať otestovať až troma rôznymi spôsobmi – antigénovými rýchlotestami, PCR metódou a vyšetrením protilátok z krvi. Testy následne skúmali pracovníci Martinského centra pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Výskum okrem iného odhalil, aká je miera nepresnosti antigénových testov.

Jedinou lekárkou v súťaži vedkýň je doc. MUDr. Ivana Dedinská z UNM doc. MUDr. Ivana Dedinská z UNM

V treťom ročníku grantovej súťaže L'Oréal pre ženy vo vede má svoje zastúpenie aj Univerzitná nemocnica Martin. Do užšieho výberu sa z množstva prihlásených projektov podarilo dostať doc. MUDr. Ivane Dedinskej, PhD., z Transplantačného centra UNM. Do finálovej 12 sa prebojovala ako jediná lekárka.

Ocenenia prestížnej ankety TOP inovácie v zdravotníctve Odovzdávanie prestížneho ocenenia - TOP inovácie v zdravotníctve

V Bratislave sa odovzdávali prestížne ocenenia „TOP inovácie v zdravotníctve“.  Univerzitná nemocnica v Martine mala až štyroch  laureátov. 

Nenechajte sa pripraviť o vodičák Treger - alkohol tester

Súdnolekárski experti testovali prítomnosť alkoholu v dutine ústnej po bezprostrednom skonzumovaní vybraných pochutín a nealkoholických nápojov. O výsledkoch štúdie by mali byť informovaní predovšetkým vodiči, ktorí sa počas jazdy zvyknú občerstviť croissantom, čokoládou či cukríkom. Skonzumovaním uvedených pokrmov totiž môže byť analýza dychu falošne pozitívna. To znamená, že alkohol obsiahnutý v pokrmoch má vodič dočasne v dutine ústnej, nie však v krvi. Malé množstvo síce do niekoľkých minút odznie, no na dopad falošnej pozitivity už doplatil nejeden neinformovaný vodič. 

Súdnoznaleckí experti diskutovali o potápačských nehodách profesor Akın Savaş Toklu

Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine navštívil profesor Akın Savaş Toklu, generálny sekretár Európskej rady pre potápačské technológie a riaditeľ Inštitútu potápačskej medicíny na Univerzite v Istanbule. V rámci medzinárodnej spolupráce programu Erasmus na pôde Univerzitnej nemocnice v Martine prednášal o potápačských nehodách. S prednostom martinského ústavu prof. MUDr. Františkom Novomeským, PhD. tiež diskutovali o návrhoch  spoločného európskeho protokolu, ktorý by štandardizoval postupy pri analýze nehôd pri potápaní v európskom priestore.

Mladí vedci súťažili v BioMede Ilustrácia rakoviny

Nadácia výskum rakoviny v spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou UK a martinským centrom pre biomedicínu zorganizovala pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny celoslovenskú vedeckú súťaž mladých onkológov. Išlo o šiesty ročník podujatia, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo v Martine. „Radi by sme aj takouto súťažnou formou podnietili u mladých ľudí záujem o medicínu a vedu. Z mnohých sa môžu v budúcnosti stať poprední vedeckí pracovníci“ uviedla RNDr. Margita Klobušická, CSc., prezidentka Nadácie výskum rakoviny. 

Mladí výskumníci objavili novú mutáciu fibrinogénu Červené krvinky

Na Klinike hematológie a transfúziológie sa tímu mladých výskumníkov okolo MUDr. Tomáša Šimurdu podarilo v spolupráci s Ústavom molekulovej biológie JLF UK identifikovať doposiaľ nepopísanú mutáciu v beta reťazci FGB génu, ktorý kóduje molekulu fibrinogénu u pacientov trpiacich závažným krvácavým ochorením – vrodenou afibrinogenémiou. Mutácia bola nazvaná Fibrinogen Martin.

Prof. Lukáš Plank získal Krištáľové krídlo za medicínu Prof. Lukáš Plank

Prednosta Ústavu patologickej anatómie Prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc, sa stal laureátom významného ocenenia Krištáľové krídlo. Nomináciu získal v kategórii Medicína a veda za zavedenie diagnostickej metódy BEAMing, pomocou ktorej vyšetrujú v martinských laboratóriách génové mutácie z krvi pacientov s pľúcnymi onkologickými ochoreniami. 

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.