Liečebná starostlivosť

Druhý marcový štvrtok v roku patrí svetovému dňu obličiek. Cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti zdravých obličiek. Hlavné motto kampane pre tento rok znie: „Zdravé obličky pre všetkých – príprava na neočakávané, podpora zraniteľných“. 

Na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie JLF UK a UNM v Martine sa vďaka jednému z najvýznamnejších špecialistov na ochorenia temporomandibulárnych/spánkovo-sánkových kĺbov (TMK) v SR MUDr. Igorovi Malachovskému, PhD., od roku 2019 v rámci diagnostiky a liečby vnútorných porúch TMK používa aj inovatívna endoskopická trojcestná jednokanylová technika (All-in-one) pri artrocentéze TMK v lokálnej anestézii. 

Psychiatrická klinika Univerzitnej nemocnice Martin má ako prvá klinika na Slovensku namaľovaný strom odkazov. Nachádza sa v spoločných priestoroch lôžkového oddelenia pre dospelých pacientov. Iniciatíva vznikla na základe myšlienky vytvoriť prívetivejšie prostredie, v ktorom je poskytovaná zdravotná starostlivosť pre pacientov s rôznymi duševnými ochoreniami.

Neonatológovia  sa opakovane stretávajú so situáciou, že keď sa dieťa narodí predčasne, rodičia sú plní obáv, neistoty a strachu. Radosť z očakávaného príchodu bábätka vystrieda veľká beznádej. Občianske združenie Malíček sa preto rozhodlo rodinám predčasne narodených detí ponúknuť bezplatnú online psychologickú pomoc. 

Nová nádej pre pacientov s čeľustnoortopedickými anomáliami. Vďaka spolupráci Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie s kolegami z Olomouca ponúka Univerzitná nemocnica Martin pacientom s vadami v ústnej a tvárovo-čeľustnej oblasti novú liečbu špeciálnymi operačnými výkonmi.

Interná klinika gastroenterologická Univerzitnej nemocnice Martin sa v stredu 30. novembra zapojila do celoslovenského projektu „SIRIUS – berme pečeň vážne“, v rámci ktorého ponúkla širokej verejnosti možnosť bezplatného vyšetrenia pečene.

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) v spolupráci so zahraničnými pracoviskami dlhodobo vyvíja a zavádza do praxe inovatívne diagnostické a liečebné postupy. Vďaka medzinárodnej spolupráci tak sprístupňuje slovenským pacientom najmodernejšiu liečbu a dáva nádej aj ľuďom s najzávažnejšími diagnózami. Do tejto skupiny patria aj pacienti, ktorým musela byť z rôznych dôvodov odstránená podžalúdková žľaza, a ktorí následne trpia ťažkou formou cukrovky, pretože s odstránením pankreasu sa odstránia aj bunky produkujúce inzulín. Títo pacienti majú dnes novú nádej na liečbu.

Robotický systém s umelou inteligenciou  využíva  Univerzitná nemocnica Martin v rádiológii ako prvá na Slovensku. Systém je špeciálne určený na neurovaskulárne intervencie a vnútrocievne intervencie na periférnych cievach. 

Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Nepríjemného parazita si môžeme odniesť z prechádzky, turistiky, aj zo záhrady, teda zo všadiaľ, kde rastie vyššia tráva. V regióne strednej Európy trvá sezóna kliešťov od apríla do októbra. Rizikom sú infikované jedince, ktoré môžu človeku spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. 

Fúzna biopsia prostaty je v urológii relatívnou novinkou. Urologická klinka Univerzitnej nemocnice v Martine ako prvá na Slovensku prešla na tzv. transperineálnu metódu biopsiu prostaty.

31. máj patrí Svetovému dňu bez tabaku. O nástrahách tabakových výrobkov aj o možnostiach liečby hovorí pľúcna lekárka Univerzitnej nemocnice Martin MUDr. Stanislava Potrepčiaková, ktorá sa liečbe závislosti na tabaku venuje.

25-ročná Ukrajinka Liubov Kovalchuk, ktorá pred vojnou ušla z Kyjeva na Slovensko, porodila v Univerzitnej nemocnici Martin trojičky. Dostali mená Samuel, Natanail a Eleanora. Mladá mamička priznala, že dlhé cestovanie vo vysokom štádiu tehotenstva bolo náročné a fyzicky veľmi ťažké. 

Od 13. apríla platí príkaz ministra zdravotníctva SR, na základe ktorého sa reprofilizuje lôžkový fond psychiatrických pracovísk tak, aby boli pokryté zvýšené nároky na hospitalizáciu detských pacientov so závažnými psychiatrickými diagnózami.

Univerzitná nemocnica Martin so súhlasom Ministerstva zdravotníctva SR ukončila k 1. aprílu 2022 činnosť vakcinačného centra. Zároveň bola ukončená prevádzka výjazdovej očkovacej služby, ktorá zabezpečovala očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb a imobilných občanov v obciach. Dôvodom je celoplošné zníženie záujmu o očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin zažívala v minulom roku situácie, ktoré nikdy predtým nepoznala. Klinika poskytuje zdravotnú starostlivosť fyziologickým novorodencom a ako jediné vysokošpecializované pracovisko na severnom Slovensku zabezpečuje starostlivosť aj pre kriticky chorých novorodencov.

Stránky

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.